Taloyhtiö ei saanutkaan putkiremonttilainaa – Onko jo valittu urakoitsija oikeutettu korvaukseen?

Kirjoittanut Sara Rintamo 14.2.2025
Kuva: Aleksi Poutanen

Urakoitsija vaati vahingonkorvausta sopimusrikkomuksesta, kun hyvin edenneet putkiremonttisuunnitelmat tyssäsivätkin rahoituksen puutteeseen. Tilaajille

Tapahtumien kulku

Taloyhtiön hallitus oli päättänyt esittää erästä rakennusyhtiötä linjasaneeraushankkeen urakoitsijaksi saatuaan tältä tarjouksen. Taloyhtiön rakennuskonsultin avustuksella osapuolten välillä oli pidetty urakkasopimusneuvottelu. Tarjouksen voimassaoloaikaa pidennettiin, jotta ylimääräinen yhtiökokous ehtisi tehdä päätöksen hankkeen urakoitsijasta ja rahoituksesta. Yhtiökokous valtuutti hallituksen tilaamaan urakan valitsemaltaan urakoitsijalta ja ottamaan lainan valitsemaltaan pankilta.

Rakennuskonsultti oli yhtiökokouksen jälkeisenä päivänä ilmoittanut urakoitsijalle tekstiviestitse, että urakka päätettiin toteuttaa. Urakoitsija oli soittanut taloyhtiön hallituksen puheenjohtajalle ja keskustellut asiasta hänen kanssaan. Muutamia viikkoja myöhemmin urakkasopimusneuvottelussa sovittiin, että urakkasopimus allekirjoitetaan 8.5.2024, jos rahoitus järjestyy.

Tämä sisältö näkyy vain tilaajille

Tilaamalla Kotitalo-lehden saat lukuoikeuden kaikkeen sisältöön kotitalolehti.fi:ssä.

Tee digitilaus

Tutustu 2 viikkoa maksutta


Sara Rintamo

Kirjoittaja: Sara Rintamo

Sara Rintamo toimii Isännöintiliitossa lakiasiantuntijana.

Katso kaikki sisällöt kirjoittajalta Sara Rintamo →

Katso kaikki jutut samasta aiheesta

Korjaushanke Rahoitus